صفحه اصلی
آمادگی کنکور ارشد
کنکور دکتری
آموزش ویدئویی
دپارتمان توسعه
مشاوره و برنامه ریزی
تالیفات
درباره ما
خرید کتاب
    خانم ندا پوررضا-رتبه 16 گرایش مهندسی دانش

مصاحبه اختصاصی دپارتمان تخصصی مهندسی صنایع پژوهش با خانم ندا پوررضا، رتبه 16 گرایش مهندسی دانش

زبان

ریاضی

آمار و احتمال

تحقیق 1

اقتصاد 1و2

تئوری مدیریت

طراحی الگوریتم

معدل

رتبه سیستم

رتبه بهره وری

رتبه آینده پژوهی

رتبه دانش

65/98

63/33

48/33

58/33

46/67

سفید

سفید

15/07

28

25

17

16

رتبه در دو آزمون جامع دپارتمان تخصصی مهندسی صنایع 10 و 47 بوده است.

مصاحبه با رتبه‌های برتر

1.با سلام؛ در ابتدا تشکر می‌کنم به خاطر وقتی که برای مصاحبه اختصاص دادید. کمی خود را معرفی کنید و بفرمایید مقطع کارشناسی را در چه رشته و دانشگاهی گذراندید؟

ندا پوررضا هستم. ورودی سال 86 رشته مهندسی حمل و نقل ریلی دانشگاه علم و صنعت. شهریور 90 فارغ‌التحصیل شدم و ورودی ارشد 91 رشته مهندسی سیستم‌های اقتصادی-اجتماعی دانشگاه تهران هستم. (گرایش تحقیق در عملیات)

2.در زمان دبیرستان و کارشناسی وضعیت تحصیلی شما به چه صورت بود؟

دبیرستان رو در مدرسه‌ی نمونه دولتی منطقه 16 درس خوندم و رتبه‌ی 2600 کنکور کارشناسی بودم و در دوره‌یلیسانس خیلی درس نمیخوندم.

3.می­خوام در مورد روند درس خوندنتون صحبت کنیم، از روزی که خوندن رو برای کنکور کارشناسی ارشد شروع کردید رو به بازه‌های زمانی دو ماهه تقسیم کنید و بگید تو هر بازه چه قدر درس میخوندید؟

از 24 تیر ماه 90 شروع کردم. تابستون به صورت میانگین 8 تا 7:30 ساعت میخوندم. البته شهریور ماه پایان نامه‌ی کارشناسی رو هم باید تحویل می‌دادم که حدود دو هفته وقتم رو گرفت ولی روزای دیگه با زیاد درس خوندن جبران کردم.

تو پاییز و زمستون بین 8:15 تا 7:15 درس میخوندم.البته بعضی روزا کمتر و بعضی بیشتر.زمان خیلی برام مهم نبود، فقط می‌خواستم مفید بخونم.

4.آیا شما در کلاس‌های پژوهش شرکت کردید و در صورت شرکت آیا با کلاس‌ها همگام بودید؟ به نظر شما تأثیر کلاس‌ها در موفقیت شما تا چه حد بود؟

کلاس تحقیق استاد زاهدی سرشت و آمار دکتر ایوزیان رو شرکت کردم. از همون 24 تیر خیلی سعی کردم با کلاسا پیش برم یعنی هر هفته که یک سری تست توسط اساتید مشخص می‌شد، تا هفته بعد همه رو حل می‌کردم. پیش میومد که از کلاس عقب بمونم ولی سعی می‌کردم جبران کنم و حداکثر پاییز همه رو جمع کرده بودم.

به نظرم کلاسا فوق‌العاده بودن چون زمان زیاد بود ولی خسته کننده نبود و شیوه‌ی تدریس اساتید خیلی خوب بود و باعث می‌شد مجبور نشم برای یادگیری مطالب وقت زیادی بذارم و فقط برای فهم بیشتر و تست زنی زمان می‌گذاشتم. 50% موفقیتم رو مدیون موسسه‌ام، چون کلاسا خیلی به کارام نظم می‌داد و میدونستم برای هر هفته چه کارایی دارم و چشم انداز درست و واضحی تا روز کنکور داشتم.

5.در آزمون‌ها چه طور؟ به نظر شما سطح سوالات، طراحی اساتید تا چه حد شبیه به کنکور ارشد بود؟ در مورد رقابت این آزمون‌ها چه طور؟ آیا رقبای اصلی تون رو در این آزمون‌ها دیدید؟

سطح سوالات خوب بود و یه جورایی تو جو کنکور سراسری قرار می‌گرفتم. مثل کنکور هر آزمون یک درس سخت داشت و من رو برای این آزمون آماده کرده بود که ممکنه تو کنکور هم پیش بیاد (که پیش هم اومد، درس آمار خیلی سخت بود) از نتایج کنکور کاملاً واضح بود که رقبای اصلی تو آزمونا شرکت کرده بودند!

6.برنامه‌های شخصی شما با آزمون‌های پژوهش هماهنگ بود؟اصلاً چه لزومی در این هماهنگی می‌دیدی؟

خیلی زیاد! لزوم هماهنگی این بود که خیالم راحت می‌شد که تا روز کنکور همه‌ی درسا رو خوندم در ضمن این موضوع اعتماد به نفسمو بالا می‌برد که رتبه‌ی خوبی تو آزمونا بگیرم.

7.نحوه تست زدن شما به چه صورت بود؟ در واقع منظورم اینه که چه نسبت درس میخوندید و چه نسبت تست می­زدین؟ و آیا روش خاصی برای تست زدن داشتید؟

اول درسایی که اساتید بهم میدادن رو ( کتاب و جزوات) کامل میخوندم که مسلط بشم ( در مورد دروسی مثل ریاضی و اقتصاد هم که کلاس نمی‌رفتم خودم برنامه داشتم که تا تاریخ مشخصی تموم بشن) بعد شروع به تست زدن می‌کردم. دور اول سوالات رو مثل حالت تشریحی و بدون در نظر گرفتن زمان حل  می‌کردم و دور دوم یا سوم اگه می‌رسیدم با زمان دقیق. تقریباً 2 روز در هفته آمار، 1 روز OR، و یک روز اقتصاد میخوندم. 1 روز خیلی کم میخوندم از هرچی مونده بود و بیشتر استراحت می‌کردم. تابستون که کلاس میومدم، اقتصاد نمیخوندم و از پاییز شروع کردم.

8.منابع شما برای کنکور ارشد در درس‌های مختلف چی بود و چه منابعی پیشنهاد می‌کنید برای داوطلبان؟

نام درس

منابع

OR

2000 تست جزوه‌ی درسی آقای زاهدی سرشت

ریاضی

کتاب‌های ریاضی آقای آقاسی(هم تست‌های کنکور و هم درسی)

آمار

2000 تست آمار- جزوه‌ی درسی و کتاب‌های آقای ایوزیان

زبان

کتاب بنفش مهندس نعمتی

9.با توجه به اینکه رشته کارشناسی شما صنایع نبود چطور این رشته رو انتخاب کردی؟در واقع معیار انتخابت چه چیزهایی بود؟

اولین معیارم آینده‌ی شغلی که دربارش تحقیق کرده بودم. معیار بعدی آسونی دروسش بود! و معیار بعدی هم این بود که 120 واحد از دروس لیسانسم با دروس صنایع یکسان بود.

10.زمانی که احساس می‌کردی خسته از درس خوندنی یا به هر دلیلی نا امید می‌شدی، چه کار می‌کردی؟ چه کار می‌کردی که دوباره به مسیر کنکور برمی‌گشتی؟

از کتابا فاصله می‌گرفتم و چند ساعتی یه کار دیگه انجام می‌دادم. مثلاً فیلم نگاه می‌کردم، قدم می‌زدم یا موسیقی گوش می‌دادم. بعد که انرژی می‌گرفتم دوباره شروع می‌کردم. حتی اواخر بعضی وقتا یه روز هم می‌شد که تعطیل کنم ولی روز بعدش جبران می‌کردم.

11.کاری هست که از انجام ندادنش افسوس بخوری؟ در این مورد چه توصیه‌ای برای داوطلبین داری؟

تنها کاری که افسوسش رو میخورم اینه که چرا با وجود رتبه‌های خوبی که تو پژوهش می‌گرفتم، این اعتماد به نفسو تو خودم ایجاد نمی‌کردم که زیر 10 یا 20 بشم!

12.در دو زمان میخوام بدونم چه رتبه‌ای از خودت متصور بودی؟یکی نزدیک بهمن و قبل از کنکور و یکی هم اسفند و بعد از کنکور؟

قبل از کنکور از طرفی به خاطر رتبه‌های آزمونا احساس خیلی بدی نداشتم و می‌گفتمزیر 50 میشم ولی بعد خیلی حس بدی داشتم به بالای 100 هم فکر می‌کردم! چون بیشتر بچه‌ها میگفتن خوب امتحان دادن!

13.در زمان درس خوندن برای کنکور تفریح هم داشتی؟ چقدر وقت صرف تفریحاتتون می کردین در طول هفته؟

در هفته 1  روز رو به تفریح اختصاص می‌دادم. یعنی دیگه با برنامه‌ی درسی از خواب بیدار نمی‌شدم و هروقت می‌خواستم درسو تعطیل می‌کردم و می‌رفتم گردش.

14.چه کسانی تو این راه پر پیچ و خم کمکت کردن و در موفقیتت بیشترین تأثیر را داشتن؟

اول از  همه خدا و بعد مادرم که خیلی تشویقم می‌کرد و بعد اساتید که اعتماد به نفسمو میبردن بالا.

15.تو بحث ارشد مهندسی صنایع، اگه به عقب برگردی بازم برای کنکور همین دپارتمان صنایع پژوهش با این کادر اساتیدرو انتخاب می‌کنی؟

100% . خیلی هماهنگ و مرتب در مورد ارشد کار میکنن. مسائل اضافی و غیر کارآمد هم نمیگن ( برعکس کنکور کارشناسی که مثلاً مطالب المپیاد که اصلاً به درد نمیخوره رو به ما میگفتن!)

16.به عنوان سوال آخر برامون از اون چند ماه (آخر بهمن تا اول اردیبهشت) که احتمالاً هم با کلی فکر و خیال گذشته که چه رتبه‌ای در انتظارمه، بگید؟

بازم بگم که بهمن ماه یعنی یک ماه قبل از کنکور خیلی اذیت شدم. چون هوا سرد بود و توی خونه خوابم می‌گرفتمی‌رفتم کتابخونه. واقعاً خسته شده بودم ولی همش به چند ماه قبلش فکر می‌کردمکه چقدر هدفمند و با برنامه درس میخوندم و انرژی می‌گرفتم برای همین وقتی امتحان تموم شد تا اواخر اردیبهشت دیگه زیاد درگیر نتیجه نبودم و به کارای دیگه ام رسیدم.

ممنون از وقتی که به ما دادی تا بتونیم تجربیات خوبت رو به سایر داوطلبین انتقال بدهیم.

خواهش می‌کنم، امیدوارم هرکس تلاش می­کنه نتیجه‌ی خوبی هم بگیره.

 

آدرس: ضلع جنوب غربی میدان ولیعصر؛ جنب سینما قدس، کوچه مینو؛ پلاک 132؛ موسسه آموزش عالی آزاد پژوهش   تلفن تماس: 021-86741
© تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به دپارتمان تخصصی مهندسی صنایع موسسه آموزش عالی آزاد پژوهش می باشد .