صفحه اصلی
آمادگی کنکور ارشد
کنکور دکتری
آموزش ویدئویی
دپارتمان توسعه
مشاوره و برنامه ریزی
تالیفات
درباره ما
خرید کتاب
   آقای مصطفی طاهری- رتبه 1 گرایش مهندسی صنایع سیستمهای اقتصادی اجتماعی- سال 92

زبان

ریاضی

آمار و احتمال

تحقیق 1

اقتصاد 1و2

تئوری مدیریت

معدل

رتبه سیستم

رتبه بهره وری

رتبه آینده پژوهی

38

58

55

63

100

سفید

16/28

1

3

4

مصاحبه با مصطفی طاهری رتبه 1 گرایش مهندسی صنایع- سیستمهای اقتصادی اجتماعی

1-با سلام؛ در ابتدا تشکر می کنم به خاطر وقتی که برای مصاحبه اختصاص دادید. کمی خود را معرفی کنید و بفرمایید مقطع کارشناسی را در چه رشته و دانشگاهی گذراندید؟

منم سلام عرض میکنم. مصطفی طاهری هستم. ورودی سال 87 رشته مهندسی صنایع دانشگاه شریف.

2-در زمان تحصیل در مقطع کارشناسی وضعیت تحصیلی شما به چه صورت بود؟

در مقطع کارشناسی وضعیت تحصیلی بدی نداشتم هر چند خیلی هم عالی نبودم.

3. از روند درس خوندنتون برامون بگید، اگر از روزی که خوندن رو برای کنکور کارشناسی ارشد شروع کردید رو به بازه های زمانی دو ماهه تقسیم کنیم، تو هر بازه چه قدر درس میخوندید و رو چه دروسی تمرکز می کردید؟

اسفند و فروردین

شروع نکرده بودم.

اردیبهشت و خرداد

شروع نکرده بودم.

تیر و مرداد

از مرداد با متوسط روزی سه ساعت.

شهریور و مهر

روزانه حدود 5-4 ساعت.

آبان و آذر

8-6 ساعت.

دی و بهمن

10-7 ساعت.

4. در مورد تفاوتی که کنکور کارشناسی و کارشناسی ارشد با هم دارند برامون بگید؟ و به نظر شما این تفاوت در کدام بخش این دو کنکور است؟

 تفاوت های زیادی با هم دارندمثلا اینکه محتوای دروس تخصصی تر میشه. کنکور کارشناسی منابع کاملا مشخصی داره ولی ارشد اینطور نیست. شیوه سوال دادن توی کنکور کارشناسی تقریبا مشخص هستش ولی توی ارشد تازه سرجلسه کنکور میفهمی از چه مباحثی سوال دادنهر چند کلیت سوالات شاید تا یه حدی مشخص باشه.

5. در آزمون ها چه طور؟ به نظر شما سطح سوالات، طراحی اساتید تا چه حد شبیه به کنکور ارشد بود؟ در مورد رقابت این آزمون ها چی می تونید بگید؟ آیا رقبای اصلی تون رو در این آزمون ها دیدید و کلا نتایج و روند شما به نتایج کنکور شبیه بود؟

آزمون ها از نظر اینکه به فرد یه برنامه می داد و اینکه مسیر رو مشخص می کرد حائز اهمیت بودند. هر چند کیفیت سوالات آزمون های آزمایشی به نسبت خوب بود ولی سوالای کنکور متفاوت بودن که اینم برمیگرده به سلیقه طراح هر درس. ولی در کل کیفیت آزمون خوب بود و افرادی که توی این آزمونا شرکت میکردن جزو کسانی بودند که توی کنکور اصلی هم شرایط خوبی داشتند.

6. برنامه شخصی شما آیا با آزمون ها هماهنگ بود و آیا لزومی در این کار می بینید؟

بله کاملا. وقتی شخص یه برنامه داشته باشه در واقع مسیر رسیدن به هدفشو مشخص کرده. من سعی داشتم که تا قبل از شروع آزمونا که اوایل آبان بود یکبار درس ها رو خونده باشمبماند که تا چه حد موفق شدم (و بعد از شروع آزمون ها با برنامه آزمون ها جلو برم و درس ها رو مجددا مطالعه و مرور کنم).

7. نحوه تست زدن شما به چه صورت بود؟ در واقع منظورم اینه که چه نسبت درس میخوندید و چه نسبت تست میزدین؟ و آیا روش خاصی برای تست زدن داشتید؟

مطمئنا وقتی شما مطالب درسی رو خوب فهمیده باشید مشکل کمتری توی تست زدن خواهید داشت. بنابراین اون چیزی که واضحه اینه که باید درس رو خوب بلد باشی و بعدش واسه تسلط و افزایش سرعت و اینکه رویه چطوره سراغ منابع تستی بری.

توصیه من درمورد منابع تستی اینه که وقتی تست می زنید حتما کنار سوالاتی که مهم هستن یا اینکه بلد نیستید و... علامت متناسب با وضعیت سوال بزنید که اگه قرار باشه بعدا مرور کنید دیگه لازم نباشه که همه سوالا رو دوباره بخونید. مطمئن باشید اگه شما 100 تا تست رو خوب بلد باشید بهتر از اینه که تعداد بیشتری رو ناقص بخونید = مطالعه کامل و دقیق یک کتاب بهتر است از مطالعه چند کتاب بصورت ناقص.

8. منابع شما برای کنکور ارشد در درس های مختلف چی بود و چه منابعی پیشنهاد می کنید برای داوطلبان؟

نام درس

منابع.

احتمال و آمار مهندسی

دو جلدی ایوزیان + 2000 تست.

تحقیق در عملیات

جزوه دکتر عشقی + 2000 تست تالیفی زاهدی سرشت+راهیان ارشد.

ریاضی

جلد 1 و 3 از 4 جلدی آقاسی + بخش کمی از تست های جلد 2 و 4

زبان

504 کلمه + Essential Words + راهیان ارشد.

اقتصاد خرد و کلان

دو جلدی دکترمحسن نظری.

واز همه مهم تر سوالات چند سال کنکور اخیر مهندسی صنایع که توسط اساتید پژوهش تالیف شده بود.

به هیچ وجه تعدد بیش از حد منابع رو توصیه نمیکنم. سعی کنید منابع مناسب رو پیدا کنید؛ و همونا رو کاملتر بخونید.

9. آیا از ابتدا به رشته صنایع علاقه داشتید و چطور شد که این رشته را انتخاب کردید؟

بله من با شناخت و علاقه کامل این رشته رو انتخاب کردم.

10. شده بود که از

درس خوندن خسته شی یا ناامید از نتیجه گرفتن بشی؟ در این شرایط چی کار میکردی و چی بود که تو رو به نتیجه گرفتن امیدوار می کرد...؟

بارها این اتفاق می افتاد ولی با توجه به اینکه هدفمو مشخص کرده بودم سعی میکردم با مرور دوباره این اهداف بر خستگی غلبه کنم. خسته شدن و ناامید شدن در دوران کنکور کاملا طبیعیه و قطعا باید استراحت رو هم در برنامه کاری قرار داد، ولی با داشتن هدف و برنامه منظم شاید کمتر خستگی به سراغ فرد بیاد.

11. کاری هست که از انجام ندادنش افسوس بخوری؟ در این مورد چه توصیه ای برای داوطلبین داری؟

به بچه ها توصیه میکنم هیچ وقت مطلق گرا نباشن مخصوصا توی کنکور ارشد. شما تلاشتونو بکنید ولی اگه نرسیدید همه کارهایی که لازمه رو انجام بدید نگران نباشید. قرار نیست همه درسها رو 100 بزنید. وقتی میشه با میانگین 60-50 تک رقمی شدتوی صنایع- صنایع از این هم پایین تر پس چه لزومی داره ذهنتون رو درگیر کنید!؟ فقط کار خودتون رو انجام بدید و تا حد امکان درس ها رو خوب و با کیفیت بخونید. مهم اینه از کار خودتون رضایت داشته باشید.

12. در دو زمان میخوام بدونم چه رتبه ای از خودت متصور بودی؟ یکی نزدیک بهمن و قبل از کنکور و یکی هم اسفند و بعد از کنکور؟ 

قبل از کنکور با توجه به نتایج آزمون های آزمایشی امیدوار بودم تک رقمی بشم. بعد از کنکور و وقتی سازمان سنجش کلید ها رو روی سایتش گذاشت انتظار زیر 5 داشتم.

13. حالا که نتیجه ها اومده و رتبه تون هم خوب شده، منصفانه نظرتون راجع به کنکور امسال صنایع- سیستم چی بود؟ به نظرت در رقابت منصفانه ای شرکت داشتی یا نقدی به سوالات و فضای حاکم بر این رشته هست؟ کلا چقدر خودت رو برای یه همچین کنکور سختی آماده کرده بودی؟

به نظر من سوالات کنکور منصفانه نبود. سوالات طوری نبود که به طور کامل و مناسب وضعیت داوطلب ها رو مورد ارزیابی قرار بده. سازمان سنجش باید یه بازنگری اساسی در مورد کیفیت سوالات داشته باشه تا در کل حقی از کسی ضایع نشه.

14. در زمان درس خوندن برای کنکور تفریح هم داشتی؟ چقدر وقت صرف تفریحاتتون می کردین در طول هفته؟

 

تفریح و استراحت در هر کاری لازمه. در مورد فرایند کنکور که یه کار نسبتا تکراریه این امر ضروری تر به نظر میرسه. اندازه و کیفیت استراحت هم کامل بستگی به شخص داره. شاید بعضی اوقات با چند ساعت استراحت شخص بتونه خودشو به شرایط ایده آل برگردونه. بعضی اوقات هم نیاز به استراحت بیشتر مثلا مسافرت چند روزه (داشته باشه).

15. چه کسانی تو این راه پر پیچ و خم کمکت کردن و در موفقیتت بیشترین تأثیر را داشتن؟

از همه مهم تر خونواده که همیشه منو تشویق میکردن؛ و بعدش هم دوستان که به من انگیزه می دادن.

16. تو بحث ارشد مهندسی صنایع، اگه به عقب برگردی بازم برای کنکور همین دپارتمان صنایع پژوهش با این کادر اساتیدرو انتخاب می کنی؟

 

بله به نظر من در حال حاضر شما برای کنکور صنایع موسسه ای بهتر از پژوهش پیدا نمیکنید و من از خدماتی که در پژوهش استفاده کردم راضی بودم.

17. به عنوان سوال آخر برامون از اون چند ماه آخر بهمن تا اول اردیبهشت (که احتمالاً هم با کلی فکر و خیال گذشته که چه رتبه ای در انتظارمه)، بگید.

تا یه هفته بعد کنکور که همه بچه ها تو شوک کنکور بودن. بعد از اون همه از جمله من (یادشون رفت که اصلا کنکوری بوده تا یه هفته مونده به اعلام نتایج که همه منتظر و نگران بودن. منم مثه بقیه توی این جو بودم، به علاوه اینکه سعی کردم توی این مدت حسابی تلافی اون چند ماه رو در بیارم و به اندازه کافی تفریح و استراحت داشته باشم).

آدرس: ضلع جنوب غربی میدان ولیعصر؛ جنب سینما قدس، کوچه مینو؛ پلاک 132؛ موسسه آموزش عالی آزاد پژوهش   تلفن تماس: 021-86741
© تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به دپارتمان تخصصی مهندسی صنایع موسسه آموزش عالی آزاد پژوهش می باشد .